|
Joanna Suszyńska
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. I SP
Imię i nazwisko
nauczyciela:
Joanna Suszyńska
Temat:
What’s
your name?- nauka podstawowych zwrotów
grzecznościowych.
Cele lekcji:
- uczeń potrafi spytać o imię drugiej osoby
- uczeń potrafi przedstawić się w j. angielskim
- uczeń potrafi pożegnać się w j. angielskim
- uczeń potrafi liczyć do 3
Materiały:
- pencil puppets, klej, ołówki, nożyczki, kaseta,
magnetofon
Metody:
- aktywizująca, komunikacyjna
Przebieg lekcji:
Część organizacyjna:
- Przywitanie się z uczniami.
Część podstawowa:
- Nauczyciel przedstawia dzieciom Danny’ego-
maskotkę, która jest motywem łączącym 3 części
podręcznika Superworld. Tak samo nauczyciel
postępuje z pozostałymi bohaterami podręcznika,
którymi jest rodzeństwo- Molly i Ted. Nauczyciel
używa zwrotu ‘This is…’ i zachęca uczniów do witania
się z nimi mówiąc ‘Hello’. Następnie bohaterowie
znikają, a nauczyciel mówi ‘Goodbye’. Obrazki z
bohaterami pojawiają się i znikają kilka razy
zachęcając uczniów do mówienia ‘Hello’ i ‘Goodbye’.
-
Słuchanie. Dzieci otwierają podręczniki na stronie
2. Nauczyciel opisuje ilustrację przedstawiającą
Danny’ego, Molly i Teda w wesołym miasteczku. W
języku polskim pyta uczniów, gdzie mogą znajdować
się Danny i jego przyjaciele. Następnie nauczyciel
opisuje, kto siedzi, w którym wagoniku. ‘Danny is
in number 1’. itd. Uczniowie słuchają nagrania
pierwszy raz bez powtarzania. Za drugim razem podają
numery razem z taśmą.
-
Uczniowie ustawiają się w kolejkę. Każde z nich
kładzie ręce na talii ucznia przed nim. Nauczyciel
stoi na przedzie i rusza kolejkę do przodu mówiąc
‘One, two three, whoooooosh’. Uczniowie włączają się
w podawanie numerów, a kiedy dochodzimy do
‘whooooosh’ podskakują do góry.
-
Słuchanie piosenki, w której Danny, Molly i Ted
przedstawiają się. Przy każdym imieniu uczniowie
muszą wskazać na odpowiedni rysunek na tablicy.
Następnie uczniowie śledzą tekst w podręczniku i
próbują śpiewać razem z kasetą.
-
Klasa podzielona na 2 grupy. 1 grupa- śpiewa
pytania, a 2 odpowiedzi.
-
Uczniowie wykonują ‘pencil puppets’. Następnie
odgrywają scenkę zapoznawczą z udziałem ‘lalek’
wykonanych przez siebie. Najpierw nauczyciel
demonstruje przykładową scenkę z Maskotką Danny;ego.
Część końcowa:
- Każdy z uczniów przedstawia się.
- Pożegnanie z uczniami.
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. I SP
Imię i
nazwisko nauczyciela:
Joanna Suszyńska
Temat: My body-
poznajemy nazwy części ciała.
Cele lekcji:
- uczeń zna i potrafi wymienić liczebniki od 1 do 20
- uczeń zna i rozumie nazwy kolorów
- uczeń zna nazwy części ciała i potrafi je wskazać
(head, leg, foot, hand, arm)
Materiały:
- karty z liczebnikami 1-20; kserokopie potworka;
papier, na którym zostaną odrysowane części ciała;
karty z nazwami części ciała.
Metody:
- aktywizująca, komunikacyjna
Przebieg lekcji:
Część organizacyjna:
- Przywitanie się z uczniami.
- Przypomnienie liczebników od 1 do 20. Uczniowie
odliczają kolejno od 1 do 20.
Część podstawowa:
- Wprowadzenie nowego słownictwa.
Nauczyciel wskazuje na konkretną część ciała i
nazywa ją mówiąc THIS IS MY …………… . Uczniowie
powtarzają nazwę i dotykają właściwej części ciała.
-
Utrwalenie nowego słownictwa.
Nauczyciel nazywa części ciała, a zadaniem uczniów
jest wskazanie jej.
-
Utrwalenie pisowni nowego słownictwa.
Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie potworka z
zaznaczonymi częściami ciała oraz rysuje go na
tablicy. Uczniowie podpisują obrazek.
-
Rysowanie na tablicy potwora, który ma 2 głowy, 7
rąk i 3 nogi. OUR MONSTER HAS GOT 2 HEADS – do
tablicy przychodzi jeden uczeń i rysuje 2 głowy, OUR
MONSTER HAS GOT 7 HANDS- przychodzi kolejny uczeń i
rysuje 7 rąk, OUR MONSTER HAS GOT 3 LEGS, kolejny
uczeń rysuje 3 nogi.
-
Jeden uczeń wybiera sobie obrazek z częścią ciała, a
reszta klasy pyta IS IT A LEG? Uczeń odpowiada YES (IT
IS)/ NO (IT ISN’T).
-
Odrysowywanie na dużych kartach papieru części ciała
z pomocą dzieci. Następnie uczniowie dopasowują
napisy do obrazków.
-
Kolorowanie ciała potwora w zeszycie według poleceń
nauczyciela.
Część końcowa:
- Powtórzenie nazw części ciała przy pomocy
rymowanki LISTEN LISTEN, LOOK AT ME, TOUCH YOUR ………
ONE, TWO, THREE. Uczniowie wskazują części ciała.
- Pożegnanie się z uczniami.
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. II SP
Temat:
Months and ice cream- ćwiczenia w wymowie nazw
miesięcy i smaków lodów.
Materiały:
- flashcards z lodami i nazwami miesięcy
- piłka
- skakanka
- magnetofon, kaseta
Cele zajęć:
- uczeń potrafi poprawnie wypowiadać nazwy miesięcy
- uczeń umie zadać pytanie o miesiąc urodzin i
udzielić na nie odpowiedzi
- uczeń rozumie i odpowiada na pytania o ulubiony
miesiąc
- uczeń zna i poprawnie wymawia smaki lodów
- uczeń odpowiada na pytanie ‘Do you like…… ice
cream?’ (Czy lubisz lody……?)
- uczeń jest wytrwały w działaniu (standard 4. 4.)
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
- Przywitanie się z uczniami w języku angielskim.
- Piosenka o lodach- uczniowie słuchają i zgadują, o
czym może być piosenka. Następnie w tekście
podkreślają nazwy lodów.
- Wyliczanka o miesiącach.
Część główna:
- Przypomnienie nazw miesięcy za pomocą flashcards
(klaskanie).
- Słuchanie nagrania z taśmy i powtarzanie za
modelem nazw miesięcy - ćwiczenie poprawnej wymowy.
- Uczniowie jeden po drugim zadają sobie pytanie
‘When’s your birthday?’ (Kiedy masz urodziny?),
drugi uczeń odpowiada i skacze przez skakankę
odpowiednią do numeru miesiąca ilość razy, np.
‘April’ – uczeń skacze przez skakankę 4 razy. W
czasie, kiedy uczeń skacze, reszta klasy podaje
kolejne nazwy miesięcy aż do miesiąca, w którym
urodziła się dana osoba.
- Zabawa ‘Piłka parzy’, w której wybieramy 2
miesiące, na które nie można złapać piłki.
- Zabawa w ‘Tip Topki’. Uczniowie w parach. Ten, kto
wygrywa zadaje pytanie ‘What’s your favourite month?’,
druga osoba musi podać odpowiedź, niekoniecznie
pełną ‘My favourite month is…’- wystarczy tylko
miesiąc.
- Przypomnienie smaków lodów za pomocą kostki z
zeszytu ćwiczeń. Każdy uczeń rzuca kostką
i musi podać smak loda, na który wypadnie.
Część końcowa:
- Podsumowanie lekcji- powtórzenie nazw miesięcy
(klaskanie) i smaków lodów (flashcards).
- Pożegnanie się z uczniami w j. angielskim.
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO kl. V SP
Temat: Grammar revision
5.
Cele lekcji:
-
Uczeń potrafi zastosować czas Present
Simple
-
Uczeń zna słownictwo związane z
wyposażeniem domu
-
Uczeń umie określić jaka jest pogoda
-
Uczeń zna pory roku i miesiące
-
Uczeń umie określić położenie
przedmiotów
-
Uczeń potrafi się przedstawić i podać
najważniejsze dane personalne
Metody: TPR, interakcja słowna
/wywiad symulowany/
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
- sprawdzenie obecności
- Przedstawianie się. Uczniowie przedstawiają się
podając swoje imię, nazwisko, adres i numer
telefonu.
Część główna:
- przypomnienie czasu Present Simple- w której
osobie dodajemy ‘s’ do czasowników. Nauczyciel
podaje zdania prawidłowe na przemian ze zdaniami
błędnymi. Uczniowie muszą wstać kiedy usłyszą zdanie
z błędem.
Uczniowie wykonują ćwiczenie
polegające na znalezieniu błędu w zdaniu i
poprawieniu go. (podr. ćw 3/ 62)
- Uczniowie wykonują ćwiczenie
polegające na wstawieniu czasownika we właściwej
formie. ( podr. ćw. 1/ 62)
- Przypomnienie słownictwa związanego
z wyposażeniem domu. Uczniowie opowiadają co mają u
siebie
w domu.
- Przypomnienie przyimków miejsca.
Nauczyciel umieszcza długopis bądź inny przedmiot w
odpowiednim miejscu, a uczniowie podają właściwy
przyimek. Następnie, to nauczyciel prosi uczniów aby
umiejscowili gdzieś swój długopis lub ołówek.
- Uczniowie wykonują ćwiczenie
polegające na odpowiedzeniu na pytania o różne
przedmioty rozmieszczone na obrazku. ( ćw. 2/ 50)
- Przypomnienie pogody, pór roku i
miesięcy.
-
Nauczyciel pokazuje przedmioty
związane z konkretnymi porami roku (okulary
przeciwsłoneczne, liść jesienny, szalik i kwiat), a
uczniowie podają nazwy pór roku.
-
Następnie każdy z nich musi kolejno
podać miesiąc. Nauczyciel pyta które miesiące
wchodzą w skład danej pory roku.
-
Z pomocą rekwizytów nauczyciel
demonstruje jaka jest pogoda, uczniowie muszą podać
jej nazwę. Np. nauczyciel zakłada okulary
przeciwsłoneczne, a uczniowie odpowiadają ‘It’s
sunny and hot’.
-
Każda pora roku dostaje swój kolor np.
zima- niebieski, lato- żółty itd. Uczniowie muszą
zakreślić na odpowiedni kolor miesiące.
- Przypomnienie zasad tworzenia zdań
negujących i pytających w czasie Present Simple.
Uczniowie układają pytania do 4
podanych zdań.
Następnie zamieniają zdania
twierdzące na negujące (podr. ćw. 6/ 63)
Część końcowa:
- Ćwiczenie mające na celu
rozluźnienie uczniów.
Nauczyciel na tablicy pisze kilka rymujących się ze
sobą słów.
Uczniowie wypisują z dwóch ramek słowa rymujące się.
(ćw. 3/ 48)
- Wypisanie materiału na pracę klasową.
Pliki do
ściągnięcia w formacie pdf:
*
Scenariusz 1 *
Scenariusz 2 *
Scenariusz 3 *
Scenariusz 4 *
|