MAŁGORZATA PODSIADŁO

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II.
Tematyka zajęć:
 Jesteśmy przyjaciółmi przyrody – tworzymy leśny regulamin.


Cele operacyjne:
         Uczeń

Ø
     Wie, jak należy zachować się w lesie.
Ø
     Czyta ze zrozumieniem.
Ø
     Zna zasady pisowni wyrazów z „rz” i „ż”.
Ø
     Potrafi dobrać odpowiednie przymiotniki do rzeczowników.
Ø
     Odróżnia znaki nakazu od znaków zakazu.
Ø
     Umie pisać zdania rozkazujące.
Ø
     Rozumie pojęcie: regulamin.
Ø
     Potrafi dodawać i odejmować w zakresie 100.
Ø
     Rozwiązuje samodzielnie zadania z treścią z uwzględnieniem
     porównywania różnicowego.

Środki dydaktyczne:
§
        Plansza z tekstem apelu mieszkańców lasu do dzieci.
§
        Makieta lasu.
§
        Kolorowe karty z rzeczownikami i przymiotnikami.
§
        Znaki nakazu i zakazu dotyczące właściwego zachowania się w lesie.
§
        Tekst z lukami dla słabszych uczniów.
§
        Puzzle matematyczne.
§
        Karty z treścią zadania matematycznego.
§
        Piosenka „Moja planeta” na kasecie magnetofonowej.

Przebieg zajęć:
1. Organizacja sytuacji:

·
        Samodzielne ciche czytanie ze zrozumieniem treści przesyłki od mieszkańców lasu zamieszczonej na planszy i uzupełnienie luk brakującymi „ż” lub „rz” z uzasadnieniem (załącznik nr 1).
·
        Głośne odczytanie apelu do dzieci.
·
        Praca z makietą lasu, usunięcie z niej efektów niewłaściwego zachowania człowieka (śmieci, pnie ściętych drzew, zniszczone mrowiska, połamane gałęzie, wyrzucone kwiaty), a następnie umieszczenie pożądanych elementów: kwiaty, zwierzęta.
·
        Dopasowanie do rzeczowników odpowiednich przymiotników, aby powstał obraz lasu do którego chętnie się wybierzemy, a odrzucanie przymiotników niepożądanych (załącznik nr 2).
2. Określenie przedmiotu aktywności uczniów.

·
        Podział wszystkich znaków dotyczących zachowania się w lesie na dwie grupy:
nakazu
i zakazu
·
        Przypomnienie graficznych wyróżników tych grup znaków.
·
        Odczytanie treści znaków – zasad właściwego zachowania się w lesie:
         
I.     
Zakaz hałasowania w lesie.
          
II.     
Zakaz łamania gałęzi.
          
III.     
Zakaz zrywania kwiatów.
          
IV.     
Zakaz deptania mrowisk.
          
V.     
Nakaz zbierania makulatury.
          
VI.     
Nakaz wyrzucania śmieci tylko do kosza.
3.
  Działalność twórcza uczniów.

·
        Wyjaśnienie pojęcia: regulamin.
·
        Praca w dwóch poziomach:
I.
Samodzielne pisanie zdań rozkazujących do poszczególnych znaków       (załącznik nr 3) np. Nie hałasuj w lesie , bo wypłoszysz zwierzynę !
II.
Uzupełnianie tekstu z lukami brakującymi czasownikami (załącznik
     nr 4).
4.
  Odczytanie swoich prac.
5.  Wspólna zabawa przy piosence „Moja planeta” – improwizacja ruchowa.
6.
  Układanie puzzli matematycznych (załącznik nr 5 i nr 6).

·
        dopasowywanie wyników do działań i naklejanie kartoników
·
        uporządkowanie wyników w kolejności rosnącej, przyporządkowanie im właściwych sylab i odczytanie hasła: „Las to świeże powietrze  i odpoczynek”.
7.
  Samodzielne rozwiązanie zadania z treścią w dwóch poziomach (załącznik nr 7 i nr 8).
8.
  Zakończenie.

·
        ocena pracy na zajęciach i przyznanie tytułu: „Przyjaciel lasu” – przyklejenie zielonego liścia z napisem każdemu uczniowi

OPRACOWANIE:
MAŁGORZATA PODSIADŁO - nauczyciel nauczania zintegrowanego
w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu.

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik nr 1
          POMOCY !
§
        Nastąpiło zagrożenie życia w lesie.
§
        Drzewa i krzewy usychają.
§
        Spłoszone zwierzęta uciekają w nieznane.
§
        Śmieci przykrywają wszystko dookoła.
§
        Ludzie wycinają zdrowe drzewa, aby przerobić je na
       papier.
§
        Tak dalej być nie może !
§
        Dzieci, pomóżcie uratować las !

Mieszkańcy lasu

Powrót

Załącznik nr 2
§        Rośliny – bujne, podeptane.
§
        Powietrze – czyste, zatrute.
§
        Woda – bystra, brudna.
§
        Zwierzęta – zdrowe, spłoszone.

Powrót

Załącznik nr 3
§        LEŚNY REGULAMIN.
1)
   
.
2)
   
.
3)
   
.
4)
   
.
5)
   
.
6)
   
.

Powrót

Załącznik nr 4
§        LEŚNY REGULAMIN.
1)
   
Nie .............................. w lesie, bo wypłoszysz zwierzynę !
2)
   
Nie............................... gałęzi, drzewa to czują !
3)
   
Nie............................... i nie ............................. kwiatów, one są takie piękne !
4)
   
Nie........................... mrowisk, to są domy pracowitych owadów !
5)
   
................................ makulaturę, a uratujesz las !
6)
   
Śmieci ........................ tylko do kosza, tam jest ich miejsce !
           zrywaj, deptaj, hałasuj, niszcz, zbieraj, wyrzucaj, łam.

Powrót

Załącznik nr 5

Załącznik nr 6

Powrót

Załącznik nr 7
Zadanie z treścią.
Klasa II „a” nazbierała 41 kg. makulatury, a klasa II „b” nazbierała o 15 kg. makulatury więcej. Ile makulatury nazbierała klasa II „b” ? 

                   .............. kg. + ................ kg. = ................. kg.

                   Odp. ..................................................................

                            ..................................................................

Ile kg. makulatury nazbierały obydwie klasy razem ? 

                   ............. kg. + ................. kg. = .................. kg.

                   Odp. ...................................................................

                            ..................................................................

Załącznik nr 8
Zadanie z treścią.
Klasa II „a” nazbierała 41 kg. makulatury, a klasa II „b” nazbierała o 15 kg. więcej.
               Ułóż dwa pytania, oblicz i napisz odpowiedzi.

Powrót
 

 

 

 

Copyright ©2002 q4.pl